Buď lepším človekom

Buď lepším človekom

Často som na internete čítal motivačné články na temu ako "nasledovať svoju vášeň". Paradoxne boli autormi ľudia, ktorí sa živia práve tym, že píšu články o tom ako "nasledovať svoj vášeň." Veľmi túto vetu nemusím, pretože predstavuje taký všeobecný žvást. Jasné, že každý chce robiť to čo ho baví, ale pokiaľ by bolo naozaj také jednoduché "nasledovať svoju vášeň", nemal by byť svet plný len šťastných a úspešných ľudí?

Držím sa preto citátu od Charlieho Mungera:"Aby si dosiahol to čo chceš, musíš si to najskôr zaslúžiť. Svet ešte nie je dostatočne šialený na to, aby odmenil bandu nevďačných ľudí." Ak teda moje fotky ešte nie sú na úrovni svetových fotografov, nezaslúžim si to. Ak nie som zatiaľ "čokoľveklenchcetebyť", nezaslúžim si to. Ak ešte nerobím to, čo ma baví, hádajte čo? Nezaslúžim si to. Verím určitým spôsobom na osud. Verím, ze existuje dôvod, prečo sa určité veci deju, ALE nevyhováram sa na to. Nikto na svete mi "nedlží" lepší život. Ten si musim zaslúžiť.

Ak aj vy teda máte záujem vzdelávať sa a posúvať sa ďalej, byť lepším človekom, ponúkam vám zopár tipov, ktoré využívam takmer každý deň na svojej ceste k "lepšiemu človeku".

Mám iba jedinú podmienku a tou je angličtina. Veľa zdrojov (najmä podcasty) nájdete len v angličtine. Ak doteraz neovládate tento jazyk, môžem vám zaručiť, že sa oberáte o veľké množstvo informácií. Preto ak náhodou nehovoríte anglicky, urobte pre seba obrovskú službu a začnite sa ju učiť. Garantujem vám, že vám otvorí nový svet rovnakým spôsobom, ako ho raz otvorila mne.

KNIHY:

Pokiaľ to so vzdelávaním myslíte vážne, čítanie vhodnej literatúry je "chlebom našim každodenným". Internet je síce plný hodnotných informácií za ktoré nemusíte platiť, no tie najlepšie určite neprichádzajú zadarmo. A nie je lepšej investície akou je sebavzdelávanie.

Dalej Carnegie - Ako si získať priateľov a pôsobiť na ľudí- úplne si viem predstaviť ako teraz väčšina z vás na základe názvu reaguje. Veď predsa máte priateľov a nepotrebujete žiadne odporúčania ako budovať váš sociálny život. Myslel som si to isté, kým som si neprečítal túto knihu a doslova sa v niektorých kapitolách nenašiel. Kniha bola pred mňa odrazovým mostíkom k ďalšiemu sebavzdelávaniu. Dostal som ju prvý krát od svojho otca a myslím si, že celkovo zmenila môj pohľad na život. Ak by som mal odporučiť aspoň jednu knihu, ktorú si rozhodne treba prečítať, bola by to táto.


Outliers // Malcolm Gladwell

Ak chcete úspešným byť, potrebujete úspešných poznať. Táto kniha ponúka skvelý pohľad na talentovaných a úspešných ľudí, pričom rozoberá konkrétne dôvody ich úspechu. A ak si myslíte, že je to len rodený talent, ktorý robí ľudí úspešnými, Malcolm vás z toho celkom rýchle vyvedie ;)

So Good They Can't Ignore You // Call Newport

Jedna z najkomplexnejších kníh o úspechu. Nie len že rozoberá konkrétne charakteristiky úspešných ľudí, ale naopak poukazuje aj na to, ako niektorí na tejto ceste zlyhali. Čo znamená ideálna práca, ako môže mať "nasledovanie vášne" zdrvujúci dopad a pod. Pokiaľ váhate nad otázkou "Čo chcem vlastne v živote robiť?", táto kniha je rozhodne pre Vás. Mne pomohla nájsť veľa odpovedí ;)


The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life
Ak chcete úspešným byť, musíte úspešných poznať. Warrena Buffetta myslím netreba nijak obzvlášť predstavovať. Je jedným z najúspešnejších ľudí v biznise. Vždy ma fascinovalo ako dokáže byť vždy lepší ako všetci ostatní. Jeho zmýšľanie, správanie, rozhodnutia... Od koho iného sa učiť ak nie od človeka, ktorý dokáže byť každým rokom lepší ako celkový trh ;)

Steal Like an Artist: 10 Things Nobody Told You About Being Creative // Austin Kleon - Niekedy stačí málo, aby vzniklo niečo nové. A možno to nové vôbec nie je, možno je to len mix niečoho čo tu už dávno bolo ;) Snáď ani nepoznám kreatívca, ktorý túto knihu nečítal. No ak ste sa k nej náhodou ešte nedostali, silno odporúčam si ju zakúpiť. Kniha je útla, má len 144 strán, no plná skvelých rád.

4-Hour Work Week - Timothy Ferriss Bestseller. Ferriss s touto knihou naozaj prerazil trh business vzdelávania. Páči sa mi jeho prístup písania, ako rozoberá všetko do detailu. Žiadne tliachanie o "nasledovaní svojej vášne." Konkrétne príklady, konkrétne rady ako na to. Podstatou knihy ale nie je naučiť vás pracovať 4 hodiny týždenne, skôr využívať rôzne tipy a triky a zefektívniť tak svoju prácu/business.

PODCASTY

- počas akejkoľvek stereotypnej práce sa snažím vyplniť čas niečím aspoň trochu vzdelávacím, a teda okrem tela zapájam hlavne myseľ. Podcasty sa stali súčasťou mojej nudnej "nutnej" práce.

Baví ma počúvať rozhovory s inšpiratívnymi ľuďmi, dodáva mi to ten pocit, že keď naozaj niečo chcete, tak je niekedy možné dosiahnuť veci, o ktorých iní iba snívajú...

The Tim Ferriss Show - autor knihy "4-hodinový pracovný týždeň" (ktorú čítal snáď každý enterprenuer) momentálne, okrem iného, ponúka najúspešnejší business podcast na iTunes. Všetky diely však nájdete aj na jeho blogu, a ako sám píše, "V každej epizóde sa snažím analyzovať svetovo uznávané osobnosti z rôznych oblastí (ako napr. investovanie, šport, business, umenie a pod.) a vybrať rôzne taktiky a triky, ktoré môžete použiť aj vy." Tim kladie skvele otázky a vyberá naozaj veľmi zaujímavé osobnosti z oblastí investovania až po známych hercov, športovcov, kreatívcov... Pokiaľ by bol iba jeden podcast, ktorý musím počúvať každý týždeň, tak je to rozhodne tento.

Real London-Brian Rose kedysi pracoval ako úspešný bankár. Neskôr si povedal, že ho viac baví inšpirovať iných ľudí, a tak založil svoj podcast, ktorý dnes tvorí jeho hlavný business. Brian ponúka skvelé rozhovory s ľuďmi z rôznych odvetví, od milionárov, finančných magnátov, športovcov až po hudobníkov.

TED Radio Hour - Myšlienky hodné šíreniaa ich konferencie sú pomerne dosť známe vo svete (v poslednej dobe aj u nás). NPR Radio vytvára podcast kde tieto video prezentácie prerába do formy vhodnej na počúvanie. Talks sú doplňované o rozhovory s autormi prezentácií a vkusne spájané do tém.

Vaše jméno je vaše značka - ČESKÝ veľmi dobrý podcast! Tomáš Sobel ešte len nedávno so svojim podcastom začal, no výborne vysvetľuje rôzne problémy kreatívcov a freelancerov na konkrétnych prípadoch, ktoré naozaj zažil.

On Taking Pictures - nepoznám úprimnejšiu debatu o fotografii a fotografoch. Od depresie, motivácie až po kontroverzné témy, nie len o fotografii.

TWIP - This week in photo - Nie som "photo neard", ani človek čo vzdychá nad novým modelom XY, no chcem byť v obraze. TWIP ponúka okrem technických noviniek aj skvelé debaty o rôznych kontroverzných témach z oblasti fotografie.

DO IT!

Verím, že aspoň jeden z tipov vás inšpiroval v nasmerovaní „k lepšiemu človeku". Nezabúdajte však na to, že podstatnejšie ako všetka teória na svete, sú činy samotné. Niečo skutočne urobiť/vytvoriť. "Nebuďte prosím človekom, ktorý po prečítaní časopisu „Bežec" v pohodlí svojho domova má pocit, že zabehol celý svet. Buďte človekom, ktorý po prečítaní vie, že má ešte veľa kilometrov pred sebou."

Odo mňa je to zatiaľ všetko. Musím už bežať, stále mám ešte veľa kilometrov pred sebou... ;)

Držím nám palce ;)


PS: Veľmi ma poteší ak sa podelíte so mnou o vaše obľúbené knihy, podcasty, blogy, články, ktoré Vám pomohli stať sa lepším človekom ;)